هر شخصی که خار پاشنه داشته، بیان می‌کند که تجربه آزاردهنده‌ای است. این خارها به علت رسوب کلسیم که از استخوان پاشنه رشد می‌کنند و به عنوان خارپاشنه شناخته می‌شوند. این خارها به بافت‌ نرم پاشنه متصل می‌گردند. این امر می‌تواند باعث ایجاد درد و ورم شود، اما در برخی نیز هیچ علائمی ندارد. یکی از موثرترین روش‌های درمانی برای خار پاشنه شاک ویو درمانی آن است. این درمان فرایند ترمیم طبیعی خار پاشنه را فعال می‌کند. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا همه چیز را در مورد شاک ویو تراپی برای درمان خار پاشنه متوجه شوید.

شاک ویو تراپی چگونه به بهبود خار پاشنه کمک می‌کند؟

بعد از چند ماه بدون فرایندهای ترمیمی فیزیولوژیکی طبیعی، بدن ترمیم بافت را متوقف می‌کند. در صورت آسیب‌شناسی مزمن، فرایند ترمیم باید فعال گردد: این کار توسط شاک ویو انجام می‌شود.

در جلسات درمانی شاک ویو برای خار پاشنه، امواج آکوستیک با انرژی بالا به بافت متورم می‌رسند. این روش با ایجاد التهاب جدید، فرایند ترمیم را فعال می‌کند که برای بازسازی بافت ضروری است. به عبارت دیگر، شاک ویو درمانی سیگنالی به بدن است که ترمیم فاشیا را شروع می‌کند.

مزایای شاک ویو خار پاشنه چیست؟

مزایای شاک ویو خار پاشنه

شاک ویو درمانی تاثیر فوری بر تسکین درد دارد و ترمیم را تحریک کرده، بهبود می‌یابید، فعال و بدون درد خواهید بود تا بتوانید از زندگی خود سریعتر و بهتر لذت ببرید. برخی از مزایای این روش غیرتهاجمی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مقرون به صرفه
 • روشی سرپایی، نیاز به رفتن به بیمارستان نیست، متخصص طب فیزیکی می‌تواند این روش را در مطب انجام دهد.
 • می‌توانید بدون داشتن همراه این درمان را انجام دهید.
 • نیازی به مرخصی گرفتن ندارید، زمان کمی را از شما می‌گیرد، نیازی به مرخصی برای شاک ویو تراپی خار پاشنه ندارید.
 • در تحقیقات بالینی ثابت شده است که این روش موثر می‌باشد.
 • عوارض جانبی بسیار جزئی هستند و به راحتی می‌توان آنها را تحمل کرد.

شاک ویو تراپی خار پاشنه برای چه کسانی مناسب است؟

شاک ویو تراپی خار پاشنه برای چه کسانی مناسب است؟

این روش برای آقایان مبتلا به اختلال نعوظ ضعیف که موارد زیر را دارند، مناسب است:

 • به داروها پاسخ مناسبی نمی‌دهند.
 • علاقه‌ای به مصرف دارو ندارند.
 • علاقه‌ای به درمان احیا کننده ندارند.

شاک ویو در موارد زیر مناسب نیست:

 • اگر باردار هستید.
 • اگر اختلال در انعقاد خون دارید (مثلا ترومبوزیس)
 • اگر ضد انعقاد خون خوراکی مصرف می‌کنید.
 • اگر در شش هفته اخیر استروئید تزریق کرده‌اید.
 • اگر ضربان ساز دارید.
 • اگر در ناحیه تحت درمان تومور دارید.
 • اگر عفونت یا ساییدگی پوست در ناحیه تحت درمان دارید.
 • اگر زیر ۱۸ سال دارید.

آمادگی لازم برای شاک ویو خار پاشنه

شما نیاز به آمادگی برای جلسات درمانی شاک ویو تراپی دارید. این امر شامل پوشیدن لباس‌های راحت و گشاد و اجتناب از مصرف لوسیون‌ها یا روغن‌ها در روز درمان می‌شود. قبل از درمان باید غذای سبک بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید تا هیدراته بمانید. بهتر است حداقل دو روز قبل از درمان، مصرف داروهای ضدالتهابی (در صورتی که استفاده می‌کنید) را متوقف کنید. بعد از تشخیص، درمان انجام می‌شود. مجموعه‌ای از معاینات برای تایید خار پاشنه انجام می‌شود. معاینه زیست مکانیکی، عکسبرداری اشعه ایکس و اولتراسوند. زمانی که تشخیص خار پاشنه تایید شد، درمان با شاک ویو می‌تواند آغاز گردد.

شاک ویو تراپی به چه صورت انجام می‌شود؟

نحوه انجام شاک ویو تراپی خارپاشنه

پالس‌های قوی از انرژی در ناحیه تحت درمان استفاده می‌شود. این پالس‌ها برای دوره کوتاهی ایجاد می‌شوند، حباب‌های ریز حفره‌ داری ایجاد می‌شوند که بزرگ شده و می‌ترکند. نیروی ایجاد شده توسط این حباب‌ها به بافت نفوذ کرده و سلول‌های بدن که مسئول ترمیم استخوان و بافت همبند هستند را تحریک می‌کند. در طی ۳ تا ۶ جلسه با فاصله یک هفته، درمان انجام می‌شود.

مراقبت‌های بعد از شاک ویو خار پاشنه

زمانی که درمان کامل شد، می‌توانید به خانه بروید. باید بتوانید به راحتی تا خانه رانندگی کنید. اگر درد داشتید، پزشک داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را برای تسکین درد توصیه می‌کند. اکثر بیماران در همان روز بعد از شاک ویو درمانی به فعالیت عادی خود باز می‌گردند، اما متخصص اورولوژی در مورد اینکه آیا باید فعالیت خود را برای مدت بیشتری کاهش دهید یا خیر تا بهبود یابید، صحبت خواهد کرد.

 • موثر بودن، شاک ویو درمانی خارهای پاشنه معمولاً همراه با ورزش پا است. این ورزش‌ها برای کشش و تقویت نیام کف پا (کشش به سمت بالای انگشتان پا، ماساژ عضلات داخلی پا و غیره) است. امواج رادیال تراپی نیاز به محدود کردن وزن روی پا دارد: این کار با استفاده از بالشتک‌های پوشاننده پاشنه، کفه‌های ارتوپدی، کم کردن ورزش و غیره ممکن است.
 • جلسات بعدی درمانی. ناپدید شدن درد کف پا بعد از چند هفته پس از اتمام شاک ویو درمانی خار پاشنه که توسط متخصص فیزیوتراپی انجام می‌شود، مشخص می‌گردد.

عوارض شاک ویو

هرچند شاک ویو درمانی در مجموع بی‌خطر است، اما عوارض جانبی احتمالی وجود دارند که باید نسبت به آنها هشیار باشید. این موارد شامل درد موقتی در ناحیه تحت درمان، کبودی و ورم به مدت یک یا دو روز می‌شود. در موارد نادر، شاک ویو تراپی با درد شدید مرتبط شده است. اگر شاک ویو درمانی را برای رفع درد مزمن خود در نظر می‌گیرید، حتماً در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک مشورت کنید.

هزینه شاک ویو تراپی برای خار پاشنه چقدر است؟

هزینه شاک ویو درمانی خار پاشنه به عوامل زیادی بستگی دارد: تعداد جلساتی که نیاز دارید، مدت زمانی که در جلسه شاک ویو تراپی صرف می‌شود، شرایط خارهای پاشنه و عوامل دیگری مانند محلی که برای توانبخشی انتخاب می‌کنید. روی هم رفته دوره‌های شاک ویو تراپی مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شوند.

سوالات پرتکرار

چه مدت زمان می‌برد تا شاک ویو تراپی روی خار پاشنه تاثیر بگذارد؟

اکثر افرادی که تحت شاک ویو درمانی قرار می‌گیرند، اغلب مزایای آن را در یک تا سه ماه اول مشاهده خواهند کرد. نتایج اولیه (که در عرض چند هفته ایجاد می‌شوند) می‌توانند بسیار قابل توجه باشند.

آیا شاک ویو خار پاشنه درد دارد؟

شاک ویو بیشتر ناخوشایند است تا دردناک. انرژی زیادی برای امکان عبور امواج از تاندون‌ها و عضلات به منظور رسیدن به هدف نیاز است. این شدت انرژی می‌تواند باعث ایجاد حس گزگز، سوزش و گرما در زیر سری دستگاه گردد. ولی اگر تاثیر نامطلوبی روی استخوان ایجاد کند، در پایان جلسه رفع می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.