دستگاه سی پی ام ( CPM ) یکی از دستگاه های مورد استفاده در کلینیک های فیزیوتراپی است که معمولا در مرحله اول توانبخشی پس از جراحی های بافت نرم یا آسیب دیدگی استفاده می شود.

کاهش دامنه حرکتی یکی از عوارض شایع بیماری های ارتوپدی و پس از اعمال جراحی ارتوپدی است و با راهکارهای متعدد فیزیوتراپی از جمله استفاده از دستگاه سی پی ام قابل بهبود است.

این دستگاه با ايجاد حركت آهسته و مداوم و غير ارادی در مفصل و اندام آسیب دیده به کاهش عوارض و مشکلات ناشی از بی حرکتی پس از بیماری یا آسیب دیدگی کمک زیادی می کند و دامنه حرکتی را بهبود می بخشد.

برای انجام درمان دستگاه در نزدیکی مفصل آسیب دیده قرار داده شده و یک بخش الکتریکی دامنه و سرعت حرکت مفصل را متناسب با شرایط بیمار تنظیم می کند.

حفظ و بازگرداندن دامنه حرکتی مفاصل پس از اعمال جراحی و یا آسیب های مفصلی یکی از مهم ترین اهداف استفاده از این دستگاه در کلینیک های فیزیوتراپی است.

دستگاه سی پی ام نقش موثری در بهبود عملکرد مفاصل زانو، لگن‌، مچ پا، شانه، آرنج و مچ دست پس از آسیب دیدگی و بیماری دارد.

این دستگاه همچنین سبب بهبود جریان خون موضعی و عمومی در بدن شده که این امر به تقویت تغذیه بافت های مختلف بدن از جمله غضروف مفصلی و تسریع فرایند بهبودی کمک می کند.

کاهش احتمال بافت اسکار پس از آسیب دیدگی نیز از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه است و از این جهت نیز به جلوگیری از محدودیت های حرکتی مفصل آسیب دیده کمک می کند.

فواید استفاده از دستگاه سی پی ام

  • کاهش عوارض ناشی از بی تحرکی پس از آسیب دیدگی یا اعمال جراحی
  • جلوگیری از ایجاد بافت اسکار
  • کاهش محدودیت های حرکتی و کمک به افزایش و بهبود دامنه حرکتی پس از بیماری ، آسیب دیدگی و جراحی
  • تسکین درد پس از جراحی
  • کاهش سفتی و خشکی بافت نرم

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در نارمک – بهترین مرکز فیزیوتراپی در نارمک – دکتر فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی خوب در شرق تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.