کشش ستون فقرات یا تراکشن ستون فقرات یکی از روش های درمانی در فیزیوتراپی است که از طریق ایجاد کشش بر روی ستون فقرات با بکارگیری تخت کششی یا دستگاه های الکترونیکی مشابه، صورت می گیرد.

فشار بیش‌ از حد در هنگام انجام فعالیت‌ های روزمره موجب وارد شدن فشار بیش از حد بر دیسک‌ های بین مهره ای شده که این امر می تواند منجر به پارگی دیسک کمر و یا بیرون زدگی دیسک کمر شود.

هدف از این روش درمانی کمک به بهبود مشکلات ستون فقرات است و باید تنها توسط فیزیوتراپیست انجام بگیرد.

در این روش درمانی اعمال نیروی مکانیکی بر روی ستون فقرات به برداشتن فشار از روی ستون فقرات که به دلیل مشکلاتی همچون فتق دیسک ایجاد شده کمک می کند.

تراکشن ستون فقرات با اعمال نیروی کشش و تنظیم خودکار حرکت، بتدریج وضعیت بدن را به حالت طبیعی برگردانده و در تسکین علائم و عوارض ناشی از بیماری ها و اختلالات ستون فقرات موثر است.

کشش ستون فقرات به دو صورت دستی توسط فیزیوتراپیست و یا بصورت مکانیکال توسط دستگاه های الکترومکانیکی و دیجیتال قابل انجام است.

در روش مکانیکی از دستگاه‌ های مخصوص دیجیتال برای ایجاد کشش کنترل شده در ستون مهره ها استفاده می شود.

از این روش می‌توان برای افزایش دامنه‌ی حرکتی قبل یا بعد از انجام درمان دستی توسط فیزیوتراپیست بهره برد.

وارد شدن کشش کنترل شده بر روی مهره‌های کمری موجب کاهش فشار بر روی دیسک شده و میتواند به بهبود گردش خون و تسریع فرایند بهبودی نیز کمک زیادی بکند.

این روش درمانی موجب جداسازی سطح مفصلی و کشش بافت نرم اطراف مفصل می شود و به افرادی که دچار کمردرد مزمن بوده و از درد و گز گز و بی حسی در پا به علت فتق دیسک کمر و یا آرتروز ستون فقرات رنج می برند کمک زیادی می کند.

تعداد جلسات درمانی با تخت تراکشن بسته به نوع و شدت بیماری و البته نظر فیزیوتراپیست متفاوت خواهد بود و پس از ویزیت اولیه توسط فیزیوتراپیست مشخص می شود.

کشش ستون فقرات یکی از روش های موثر غیر جراحی در درمان دیسک کمر ناشی از اختلالات مکانیک و عملکردی ستون فقرات است.

افزایش انعطاف پذیری مفاصل ، کاهش هزینه های درمانی و بهبود تحرک ستون فقرات از مهم ترین مزایای تراکشن ستون فقرات هستند که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی آلفا در شرق تهران می توانید از آن بهره مند شوید.

کشش ستون فقرات به درمان چه مشکلاتی کمک می کند؟
  • گرفتگی های عصبی در ستون مهره ها
  • آرتروز کمر و گردن
  • بیرون زدگی دیسک کمر
  • بیرون زدگی دیسک گردن
  • آسیب عصب سیاتیک
  • تنگی کانال نخاعی
  • بیماری‌ های تخریبی دیسک
  • گرفتگی های عضلانی در ناحیه پشت
  • تحدب دیسک کمر و گردن

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در شرق تهران – بهترین فیزیوتراپی شرق تهران – تراکشن ستون فقرات – درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.