fibular-fracture-might-require-surgery-2-1

دیر جوش خوردن استخوان‌ها زمانی رخ می‌دهد که فرایند ترمیم استخوان‌های شکسته کند می‌شود. ترمیم شکستگی استخوان، توسط عوامل متعددی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و مراحل مختلفی دارد (مرحله التهاب، تشکیل کالوس نرم، تشکیل کالوس سخت و مرحله بازسازی)  که درنهایت به‌تدریج منجر به بازسازی طبیعی استخوان می‌شود. ترمیم شکستگی به مقدار تروما (ضربه) وارده بر استخوان و بافت‌های اطراف آن بستگی دارد. به‌طور عمده، خون‌رسانی مجدد که جریان خون‌رسانی و شرایط بازسازی ضایعه را فراهم می‌کند، در این خصوص نقش کلیدی دارد. دیر جوش خوردن شکستگی ، به‌شدت آسیب اولیه، نوع شکستگی، نحوه درمان، سلامت عمومی بیمار و سن او بستگی دارد. مغناطیس یا مگنت درمانی، روشی است که می‌تواند به بازسازی بافت استخوانی کمک زیادی بنماید.

شرکت نوآوری پزشکی آرتیمان، نمایندگی انحصاری کمپانی ASALaser ارائه‌دهنده دو دستگاه مگنت تراپی، Easy Qs و دستگاه لیزر PMT QS است که درمان دیر جوش خوردن و جوش نخوردن استخوان‌ها را تسریع می‌بخشند.

فهرست مطالب

درمان


در صورت تأخیر در جوش خوردگی شکستگی، هنوز هم می‌توان از فرآیندهای بیولوژیکی کمک گرفت تا فرایند ترمیم استخوان بهبود یابد. اگر فرایند جوش خوردن استخوان بیش‌ازحد طولانی شود، ممکن است بیمار به جراحی نیازمند گردد. ثابت‌شده در موارد تأخیر در جوش خوردگی استخوان، برخی از درمان‌های غیر جراحی می‌تواند فرایند ترمیم استخوان را شتاب بخشد، مانند: مغناطیس تراپی، شاک ویو تراپی و در موارد بسیار خاص، درمان با اکسیژن پرفشار. نشان داده شده، میدان‌های الکترومغناطیسی از طریق پالس‌هایی با شدت کم (CEMP)، می‌توانند فرآیندهای ترمیم استخوانی را تسهیل نمایند. برای بهره‌گیری از این روش، حداقل ۸ ساعت در روز بیمار باید از مگنت تراپی استفاده نماید، البته الزامی ندارد که این درمان به‌صورت متوالی انجام شود، مثلاً بیمار می‌تواند در طول شب از این درمان استفاده نماید. علاوه بر آن مگنت درمانی، درد، تورم و التهاب را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد، این عوامل می‌توانند در دیر جوش خوردن استخوان‌ها مؤثر باشند.

متخصصان بر اساس آسیب‌شناسی و آناتومی ناحیه‌ای که باید تحت درمان قرار گیرد، از روش‌ها و ابزارهای مختلفی جهت درمان بهره می‌گیرند، بنابراین می‌توان هم به‌صورت موضعی و هم به‌صورت وسیع‌تر بیمار را تحت درمان قرارداد.

استفاده از ابزارهای قابل‌انعطاف که سطح وسیعی از بدن را پوشش می‌دهند، می‌تواند ضایعه و بخش زیادی از بافت‌های اطراف آن را در برگیرند، این ابزارها برای درمان هدفمندتر هستند. در مقابل می‌توان از ابزارهای موضعی کوچک نیز بهره گرفت که به‌صورت جداگانه نصب می‌شوند، به‌عنوان‌مثال برای استفاده در اندام‌های تحتانی و فوقانی.

استفاده از دستگاه‌های تولیدکننده میدان مغناطیسی بزرگ (۸۰ سانتی‌متر) به همراه راهنمایی‌های یک متخصص آموزش‌دیده، شرایط ایده‌الی را برای بیمار فراهم می‌کند. برای مثال از این ابزار می‌توان در بیماران مبتلابه پوکی استخوان استفاده کرد تا سرعت از دست دادن مواد معدنی در استخوان‌ها را کاهش داد.

Easy Qs PMT Qs
 21 photo_2016-07-15_21-34-18
EASY QS دستگاه مگنت تراپی قابل‌حمل. یک دستگاه قابل‌حمل و کاربردی برای هدف سازی درمان‌های مگنت تراپی است. اعمال کننده‌های قابل‌انعطاف که به‌کل نواحی بدن وفق می‌یابد. PMT Qs دستگاه مگنت تراپی کامل و قابل‌انعطاف

دستگاه با یک ژنراتور، دارای سه کانال مستقل و ۶ خروجی برای درمان به‌طور هم‌زمان بیماری‌های مختلف است. با یک نیمکت، یک مارپیچ مغناطیسی و اعمال کننده‌های انعطاف‌پذیر عرضه می‌شود.

اثرات سودمند مگنت درمانی چیست و چه زمانی ظاهر می‌شود؟


مگنت درمانی غیرتهاجمی، آسان و بی‌صدا است. همچنین برای استفاده، بیماران نیازی به درآوردن لباس ندارند. اثرات مفید آن به پاتولوژی و پاسخ ذهنی بیمار بستگی دارد.

نتایج می‌توانند سریع ظاهر گردند، و یا ممکن است تنها بعد از چند جلسه استفاده خود را نشان دهند. در برخی موارد ممکن است ۲ هفته پس از پایان دوره درمانی آثار و نتایج ظاهر شوند. برای فعال شدن پاسخ بیولوژیکی از طریق مغناطیس درمانی و دریافت حداکثر نتیجه مطلوب، ممکن است به زمان بیشتری نیاز باشد.

سؤالات رایج


برای به دست آوردن نتایج موردنظر چند جلسه مگنت درمانی ضروری است؟

به‌طورکلی ۸ الی ۱۵ جلسه مگنت درمانی موردنیاز است، که طی یک دوره ۲ الی ۳ هفته‌ای انجام می‌شود. میزان درمان بر اساس فاز بالینی، نوع و شدت آسیب، انتخاب می‌شود. بااین‌حال، مجموع ارزیابی‌های بالینی و کلی بیمار، علائم، نشانه‌ها و نسخه پزشک در این امر دخیل هستند.

موارد منع مصرف یا اقدامات احتیاطی در خصوص مگنت درمانی چه می‌باشد؟

به‌طورکلی ملاحظات احتیاطی و موارد منع مصرف الکتروماگنتیک تراپی محدود می‌باشند که به‌راحتی قابل‌شناسایی هستند. در مواردی مثل استفاده بیمار از ضربان‌ساز قلب، پمپ‌های انسولین و یا دستگاه‌های الکتریکی دیگر کاشته شده در بدن بیمار، نباید از مگنت درمانی استفاده شود. بهتر است افراد مبتلابه نئوپلاسم و زنان باردار تحت درمان مغناطیس درمانی قرار نگیرند، هرچند شواهد علمی محکمی در این خصوص وجود ندارد.

آیا مغناطیس درمانی می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد، حتی در استفاده طولانی‌مدت؟

دستگاه‌های مغناطیسی ASA برای سال‌های زیادی است که مورداستفاده قرار می‌گیرند، گزارشی از عوارض منفی جانبی در طول درمان و یا پس‌ازآن ارائه نشده است. آثار منتشرشده نشان می‌دهد عوارض جانبی احتمالی میدان‌های مغناطیسی که توسط دستگاه‌های ASA تولید می‌شوند، محدود هستند و به‌طورکلی تحت عنوان “حساسیت به درمان” از آن‌ها یاد می‌شود، عوارضی همچون: تحریک‌شدگی زیاد، تحریک‌پذیری و بی‌خوابی.

مطالعاتی در خصوص اثرات منفی احتمالی میدان‌های الکترومغناطیسی در طولانی‌مدت (مانند برخی از مشاغل و محیط‌های خاص کاری) انجام‌شده است. اما توجه داشته باشید که این شواهد مربوط به قرارگیری طولانی‌مدت در میدان‌های الکترومغناطیسی محیطی است و با مغناطیس درمانی که در فرکانس پایین و شدت و حجم کم درمانی استفاده می‌شود، متفاوت است.

آیا در صورت استفاده از پروتزهای فلزی و یا ابزارهای ارتوپدی می‌توان از مگنت درمانی استفاده کرد؟

بله. در مواردی همچون استفاده از بریس‌های ارتوپدی، گچ و یا تثبیت‌کننده‌های خارجی و داخلی و حتی مفصل‌های مصنوعی که بیشتر از آلیاژهای تیتانیوم ساخته می‌شوند، (بدیهی است پس از ارزیابی توسط متخصص) می‌توان از مگنت درمانی بهره گرفت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.