درمان یبوست با بیوفیدبک

درمان یبوست با بیوفیدبک

برای درمان یبوست با بیوفیدبک در زندگی نوین با حذف عادات صحیح غذایی و مشکلات رودوی مشکلات مزاجی فراوانی بوجود خواهد آمد

حدود۵۰ درصد افراد دچار یبوست مزمن یا اختلال عملکرد کف لگن ( PFD یا dyssynergia ) دارند.

در این اختلال هماهنگی بین شل یا ریلکسیشن کف لگن ( مثلا پوبو رکتالیس ) وحرکت دیواره شکم که مسئله ای ضروری برای برای دفع مدفوع طبیعی است وجود ندارد.

درمان یبوست مزمن با بیوفیدبک روده

متاسفانه اگاهی کافی درمورد یبوست مزمن بعلت اختلالات کف لگن وجود ندارد. درنتیجه، بسیاری از بیماران دچار یبوست مزمن که با دارو نمی توان انها را معالجه نمود، درمان مناسبی برای طبیعی شدن اجابت مزاج دریافت نمی کنند.

انواع یبوست مزمن

  • دفع دیس سینرژیک
  • یبوست به علت حرکت آرام مدفوع
  • سندروم روده ی تحریک پذیر

بیوفیدبک برای درمان یبوست که تنها روش درمانی برای ۵۰ درصد موارد یبوست مزمن میباشد و اولین قدم درمانی در بسیاری از بیماران مبتلا به یبوست است.

البته بیماران دسترسی ساده تری به این روش داشته باشند متاسفانه اکثر پزشکان چون با این روش در کشور آشنایی کافی ندارند یا از وجود مراکز فعال در این زمینه آگاه نمی باشند. مورد تجویز قرار نمیگیرد.

 

ارزیابی اولیه بیماربرای درمان

در مرکز فیزیوتراپی آلفاو در این روش ابتدا ارزیابی اولیه بیمار توسط فیزیوتراپیست،

از نظر وضعیت سلامتی عمومی، وضعیت تغذیه وسبک زندگی و داروهای مصرفی ودیگر عواملی که عملکرد روده را تحت تاثیر قرار می دهند انجام می گیرد.

سپس به بیمار توصیه های لازم صورت می پذیرد و در صورتی که بیمار از دسته ای باشد که به این درمان پاسخ می دهد از روش بیوفیدبک یبوست استفاده شود.

روی چه بیمارانی بیوفیدبک انجام می شود؟

بسیاری از بیماران دچار یبوست دارای اختلال عملکرد عضلات و اختلالات عملکردی روده می باشند ( مانند یبوست ناشی از سندرم روده تحریک پذیر یا آی بی اسIBS ).

این بیماران بخوبی به درمان یبوست با بیوفیدبک روده پاسخ داده و درمان می پذیرند.

معمولا درمان یبوست با روش بیوفیدبک روده شامل بازتوانی عضلاتی است که در دفع مدفوع و تخلیه روده بزرگ دخالت دارند.

این روشها به بیمار آموزش داده می شود وپس از مدت کوتاهی بیمار می تواند دفع مدفوع خود را به حالت طبیعی برگرداند.

اکثر افرادی که با این روش تحت درمان قرارگرفته اند از آن راضی بوده اند. دراین روش از تمرینات پیشرفته روده و کف لگن استفاده شده بنابراین عارضه خاصی ندارد.

بیوفیدبک روده و درمان های غیر از یبوست

در بسیار از موارد علاوه بر یبوست علایم دیگری مثل احساس سیری زودرس ، پری شکم و نفخ با بیوفیدبک روده بهبود خواهد یافت. در این روش درمانی بیمار در روند درمان نقش فعال و موثر دارد.

برخلاف بسیاری از روشهای دیگر مثل دارو درمانی اثرات درمان پایدار است

و با آموزشهای داده شده و ادامه تمرینات در منزل بیمار نیاز به مراجعه مجدد ندارد. طول درمان ممکن است از ۷ روز و در موارد مزمن و پیشرفته تا ۵ ماه طول بکشد.

 

یبوست مزمن با بیوفیدبک درمان میپذیرد. 

 

درمان بیوفیدبک یبوست شامل آموزش بیمار است ، که چگونه عضلات شکمی را با عضلات کف لگن بطور موفقیت آمیزی هماهنگ شود تا تخلیه به راحتی صورت پذیرد. معمولا هر جلسه ۴۰ تا۶۰ دقیقه طول می کشد.

کارهایی که فرد مبتلا به یبوست باید انجام دهد

در طول مراحل مختلف کارهای زیر برای فرد مبتلا صورت میپذیرد :

  • استفاده از یک پروب رکتال یا سطحی که تنش عضلانی و تنشن ریلکس شدن عضله را بتوان ارزیابی کرد.
  • توضیح شفاهی به بیمار در مورد اینکه هنگام شل شدن کف لگن بیمار باید چه احساسی داشته و چگونه کف لگن باید ریلاکس شده یا شل شود. همزمان فیدبک تصویری به بیمار نشان داده شده تا یادگیری او تقویت پذیرد و متوجه بهبودی شل شدن و ریلکسیشن کف لگن بشود.
  • یادگیری شناسائی کردن احساس درونی همراه با شل کردن یا ریلاکس کردن واینکه چگونه این حالت حفظ شود.
  • آموزش تاثیر منفی تنش کف لگن همراه با تنش عمومی بدن. یادگیری ریلکسیشن ممکن است با آموزش کمک گرفتن از تنفس دیافراگماتیک تاثیر بیشتری را نشان دهد.
  • متخصص فیزیوتراپی به بیمار مهارتها و ورزشهایی یاد داده شده که در طولانی مدت در خانه از آنها بهره ببرد و حالت ریلکس یا شل شدن کف لگن را بتواند حفظ کند.
  • به بیمار اموزشهایی درمورد عملکرد طبیعی روده بزرگ داده شده، بیمار میبایست با عادتهای نادرست رفتن به توالت آشنا بشود و یاد بگیرد رفتارش راتغییر بدهد.
  • استفاده از تحریکات الکتریکی برای بازآموزی حسی و حرکتی دستگاه گوارش در ابتدای شروع هر جلسه درمانی صورت میپذیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.