تکار چیست؟

تکارتراپی یا رادیوفرکانس (آر اف، rf) هدفمند وسیله ای برای استفاده در حیطه های مختلف درمانی می‌باشد که طیف وسیعی از آسیب‌های مزمن و حاد ورزشی و اختلالات دستگاه اسکلتی عضلانی با آن قابل درمان است. چنانچه پروتکل درمانی شما شامل ماساژ، تکنیک‌های حرکات پسیو (حرکتی که توسط شخص دیگر بدون دخالت بیمار انجام بگیرد) و فعال‌ سازی عضلانی و دیگر تکنیک‌ها باشد، تکار درمان مناسبی برای شما خواهد بود. استفاده از تکار به طور قابل توجهی‌ نتایج درمانی را ارتقا می بخشد، طول دورهٔ نقاهت را کاهش می دهد و شما را هرچه سریع تر برای بازگشت به زندگی عادی تان آماده می‌کند. با استفاده از تکار،  گرما به طور لذت بخشی در کل بدن پخش می شود. تکار تراپی همچنین دارای اثرات دیگری مانند شل سازی عضله و کاهش درد در کنار بسیاری از اثرات درمانی دیگر است.

تکار چیست - 1 e1660043460402 - تکار چیست؟

دستگاه آر اف در فیزیوتراپی

دستگاه تکار یا همان آر اف، معمولا دارای دو ابلیکاتور مجزا برای درمان به روش تکار خازنی و تکار مقاومتی است. این دو روش تکار، مکانیسم اثر متفاوتی دارند و در اکثر مشکلات مکمل یکدیگر برای ایجاد اثرات مفید درمانی هستند. به نحوی که درمانگر در طی یک جلسه درمانی تکار معمولا از هر دو روش خازنی و مقاومتی دستگاه استفاده می نماید. در نوع خازنی تکار، انرژی دستگاه بیشتر در بافت های نرم سطحی بدن متمرکز می شود این در حالی است که نوع مقاومتی تکار نفوذ عمیق تری داشته و در محل اتصال بافت ها به استخوان تجمع انرژی را داریم.

دستگاه همچنین دارای یک صفحه فلزی مسطح است که باید در محلی در مقابل (تکار خازنی) یا موازی (تکار مقاومتی) با ابلیکاتور دستگاه واقع شود. در استفاده از تکار لازم است که از لوسیون مخصوص برای هدایت جریان به داخل بدن استفاده شود.

 عوارض تکار تراپی

تکار درمان ایمنی است و در اغلب اوقات عوارض ندارد. البته استفاده از تکار در خانم های باردار و افرادی که دارای بدخیمی (سرطان) در بدن هستند منع کاربرد دارد. همچنین از آنجا که تکار سبب ایجاد گرمای عمقی در بدن می شود، بهتر است در افرادی که اختلال حس گرما و سرما دارند با احتیاط استفاده شود. تنها عارضه تکار که هم فیزیوتراپیست و هم بیمار باید مراقب عدم بروز آن باشند، ایجاد گرمای زیاد و سوختگی است.

قیمت دستگاه تکار تراپی

بسته به نوع و برند دستگاه وایرانی یا خارجی بودن دستگاه قیمت دستگاه تکار قیمت آن از ۱۰۰ میلیون تومان تا ۱ میلیارد تومان متغییر است.

هزینه تکار تراپی

تکار تراپی به علت گران بودن دستگاه آن، جزو درمان های نسبتا پرهزینه در فیزیوتراپی است. باید در نظر داشته باشید که حداقل زمان استفاده از تکار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است.

کاربرد تکار - 2 - تکار چیست؟

کاربردهای متداول تکار در فیزیوتراپی

تکار وسیله ای برای استفاده در حیطه های مختلف درمانی است و طیف وسیعی از آسیب‌های مزمن و حاد ورزشی و اختلالات دستگاه اسکلتی عضلانی با آن قابل درمان است. استفاده از تکار به طور قابل توجهی‌ نتایج درمانی را ارتقا می بخشد، طول دورهٔ نقاهت را کاهش می دهد و شما را هرچه سریع تر برای بازگشت به زندگی عادی تان آماده می‌کند.

 

تکار تراپی کمر

کمر درد در درجهٔ اول، نتیجهٔ فشار بیش از حد بر روی عضلات اطراف مهره های ناحیهٔ کمری ستون فقرات و دیگر عضلات بزرگ همین ناحیه می‌باشد. تکارتراپی جریان خون را در سطح و عمق افزایش می دهد و حتی ترکیب آن با تکنیک‌های دستی‌ (حرکات پسیو و ماساژ) در رفع هرچه سریع تر درد و نتایج طولانی‌ درمان بیش از پیش به درمانگر کمک می‌کنند.

 

تکار تراپی گردن

گردن درد عارضه ای است که ۴ از هر ۵ نفر، حداقل در دوره ای از زندگی‌ خود از آن رنج می برند. تکارتراپی با استفاده از فرآیند شل سازی عضلانی به هنگام افزایش جریان خون در ناحیهٔ گردن، در درمان گردن درد موثر است.

 

درمان تریگر پوینت‌ها (نقاط ماشه ای) عضله

استفادهٔ بیش از حد و ناصحیح یا آسیب به عضلات یکی‌ از دلایل رایج درد مایوفاشیال (جلدی-‌عضلانی) می‌باشد. در زمان ارزیابی عضله، درمانگر جاهایی را که بیش از اندازه حساس به لمس هستند و سفت شده اند را شناسایی می‌کند. به این مناطق نقاط ماشه ای (تریگر پوینت) می‌گویند. یک نقطه ماشه ای یک باند سفت شده عضله اسکلتی است که در داخل گروه های عضلانی بزرگتر قرار دارد. نقاط ماشه ای می توانند به لمس حساس باشند. لمس کردن نقطه ماشه ای می تواند سبب درد انتشاری به نقاط دیگری از بدن شود.

استفاده از حالت خازنی تکار به ما کمک می‌کند تا جریان خون را در سطح پوست افزایش دهیم. در مرحلهٔ بعدی، حالت مقاومتی، انرژی رادیو فرکانس را بر روی تریگر پوینت‌ها متمرکز می‌کند. استفاده همزمان از تکارتراپی و ماساژ یا حرکات پسیو، نتایج بهتری را برای درمان تریگر پوینت‌ها به ارمغان می آورد.

درمان تکار برای شانه - 3 - تکار چیست؟

درد شانه

شانهٔ یخ زده (frozen shoulder) محدودیت حرکتی‌ در مفصل شانه است، که فعالیت‌های روزانهٔ ما مثل شانه کردن مو، خاموش یا روشن کردن چراغ، حمام کردن، لباس پوشیدن  و غیره را تحت تاثیر قرار می دهد. از تکار پس از مرحلهٔ حاد این عارضه می‌توان استفاده کرد. در ابتدا، اثرات تکار غیر گرمایی تکار برای کاهش التهاب استفاده می شود. پس از آن، از اثرات گرمایی تکار بهره می بریم تا عضلات اطراف شانه را که پیش از این مهار یا سفت شده بودند را به ترتیب تسهیل و ریلکس کنیم. تکار همچنین با کاهش درد، بیمار را در بازگشت هر چه سریع تر به فعالیت‌های روزانهٔ خود یاری می بخشد.

 

التهاب تاندون (تندونیت)

بارگذاری بیش از اندازه بر روی بافت، به زوال آن می‌‌انجامد. در خصوص تاندون‌ها این فشار اضافه منجر به پارگی‌های کوچک در سطح تاندون‌ می شود، که البته در موارد جزیی خود بدن قادر به ترمیم آن است. در این حالت، بدن برای ترمیم بافت یک واکنش التهابی در همان موضع خواهد داشت. تکار با افزایش گردش خون و لنف در بدن، این واکنش را مدیریت می‌کند. در نتیجه روند ترمیم بافت تسریع تر و تسهیل می شود.

 

سندرم تونل کارپال

عمل جراحی برای آزاد سازی عصبی که در ساختار تونل مانند مچ دست تحت فشار رباط ها قرار گرفته، راه حل‌ متداولی برای درمان این سندرم است، اما تکارتراپی راه حلی‌ غیر تهاجمی (غیر جراحی) ارائه می دهد. انرژی رادیوفرکانس تکار به طور اختصاصی بر روی رباط ها متمرکز می شود. ترکیب تکار با تکنیک‌های موبیلیزاسیون باعث آزادسازی این انسداد و ریلکس شدن عضلات ناحیه می شود و به آزاد سازی عصب گیر افتاده در ناحیه مچ دست کمک می کند.

تکار برای سندرم تونل کارپال - 4 - تکار چیست؟

تکار تراپی برای زانو درد

زانو درد متعاقب درد و خشکی سبب ایجاد محدودیت حرکتی‌ می شود، زیرا برای کاهش درد، زانو در وضعیت مخصوصی قرار می‌گیرد که باعث می شود حرکات طبیعی اش تحت تاثیر واقع شده و در نتیجه گروه‌های دیگری از عضلات بیش از اندازه تحت فشار باشند و دردناک شوند. تکارتراپی به دو صورت به ما کمک می‌کند؛ همراه با ماساژ و کشش باعث کاهش درد و اسپاسم می شود. در مواردی که جراحی زانو انجام شده است، از تکار برای بازیابی حرکات بعد از عمل هم می‌توان استفاده کرد.

 

تکار تراپی برای اختلالات مچ پا

تورم در ناحیهٔ مچ پا به دلیل واکنش التهابی یا نارسایی سیستم لنفاتیک رخ می دهد. چنانچه این تورم در مرحلهٔ حاد درمان نشود، بافت ناحیه میتواند سخت شود و حالت مزمن پیدا کند. تکارتراپی با خواص غیر گرماییش میتواند تورم را محدود کند. تکارتراپی با بازیابی نفوذپذیری مویرگی و افزایش فعالیت سیستم لنفاتیک منجر به تخلیهٔ سریع تر و جذب مجدد تورم، و نهایتا بهبود بافت می شود.

 

ترمیم عضلات پشت ساق

با افزایش فعالیت فیزیکی‌، تولید لاکتیک اسید نیز افزایش می‌‌یابد. لاکتیک اسید کریستالیزه می شود، در بافت می ماند و دردی را برای چندین و چند روز در ناحیه ایجاد می‌کند. تکار این درد را بلافاصله از بین می برد. تکار را می‌توان به طور مستقیم بر روی عضله چه حین تمرین و چه پس از آن اعمال کرد.

 

 تکار با رادیو فرکانس هدفمند چگونه درمان شما را ارتقا می دهد؟

بیشتر مدالیته های درمانی به درمانگر این اجازه را نمی دهند که همزمان از تکنیک‌های دستی‌ هم استفاده کند. اما تکار اینطور نیست. تکار به فیزیوتراپیست این قابلیت را می دهد تا در زمان استفاده از آن، تکنیک‌های دستی‌ خود را نیز اعمال کند تا نتایج بهتر و سریع تری را به دست آورد. برای مثال:

الف. انجام تکار با ماساژ

ترکیب تکارتراپی با تکنیک‌های بافت نرم باعث تسریع گردش خون و مواد مغذی موجود در بافت مورد درمان شده و همچنین دریافت اکسیژن و ساختار دفاعی بافت را برای بهبود هرچه سریع تر ارتقا می دهد. استفادهٔ همزمان از ماساژ و تکار، اسپاسم‌هایی را که در اثر گاردینگ عضلانی به وجود آمده را هر چه سریع تر و آسان تر برطرف می‌کند.

انجام تکار با ماساژ - 5 - تکار چیست؟

ب. انجام تکار با تکنیک فعال سازی عضلانی

ترکیب تکارتراپی با انقباضات ایزومتریک و ایزوتونیک گرما را هرچه بهتر در بافت هدف متمرکز می‌کند. این گرما باعث تسهیل فیبرهای عضلانی میشود و کارایی آنها را هرچه بهتر ارتقا میدهد.

 

ج. انجام تکار با تکنیک حرکات پسیو

تکارتراپی باعث آزاد سازی نقاط ماشه ای و اسپاسم‌های عضلانی می شود که به دست آوردن دامنهٔ حرکتی‌ کامل مفصل را برای ما دشوار کرده اند. ترکیب تکارتراپی و کشش‌های پسیو بر روی بافت کوتاه شده، بلافاصله بافت را آزاد می‌کند و دامنه حرکتی‌ را افزایش می دهد.

 

تاثیرات تکارتراپی

 

الف. اثرات غیر گرمایی

این جریان متناوب گرمایی با حرکت در طول بافت حرکات یونی را تسریع می‌کند که خود باعث افزایش کارکرد سیستم لنفاتیک می شود و تاثیرات غیر گرمایی مانند: کاهش تورم و التهاب و دفع سموم بدن را دارد.

 

ب. اثرات گرمایی

این تاثیرات برگرفته از انبساط عروق موضع درمانی است، که باعث می شود جریان خون افزایش یافته و ریلکسیشن عضلانی، افزایش اکسیژن و مواد مغذی بافت، ترمیم را هرچه سریع تر به پیش ببرند.

به طور خلاصه تکارتراپی دارای اثرات زیر است:

  • اثرات ترمیمی
  • اثرات ضد درد
  • شل سازی عضله

 

مکانیسم عملکرد تکار تراپی 

تکارتراپی انرژی رادیوفرکانس را با استفاده از اپلیکاتور خازنی یا مقاومتی به بافت انتقال می دهد. حالت خازنی تکار برای درمان بافت‌های سطحی مثل پوست و عضلات سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت مقاومتی اما، ساختار‌های عمقی تر مثل عضلات عمقی، تاندون و استخوان‌ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بر اساس مقاومت طبیعی بدن نسبت به انرژی رادیوفرکانس، تکارتراپی یک ترمیم انتخابی بسیار لذت بخش خواهد بود که در کل بدن تاثیر گذار است. تکارتراپی تاثیرات اثبات شدهٔ علمی‌ بسیاری دارد.

 

تحقیقات علمی ‌

تحقیقات بسیاری در بررسی اثرات درمانی تکار صورت گرفته که اثرات درمانی زیر را برای تکار تایید می کنند:

  • کاهش سریع درد،
  • مدالیتهٔ انتخابی برای آسیب‌های مزمن و حاد ورزشی،
  • مدالیتهٔ ایمن و تاثیرگذار،
  • تاثیرات بلند مدت در بهبود درد حتی یک سال بعد از درمان،
  • افزایش دامنه حرکتی‌.

تکار برای چیست - 6 300x139 - تکار چیست؟

پرسش‌های متداول

آیا استفاده از تکار درد دارد؟

خیر، درمان با تکار به هیچ وجه دردناک نیست. بلکه بسیار هم لذت بخش است. هنگام استفاده از این مدالیته شما بلافاصله احساس گرمای لطیف و لذت بخشی را در منطقه درمانی دارید که یک تجربه بسیار ناب خواهد بود.

 

خطرات استفاده از تکار چیست؟

تکار از امواج الکتریکی‌ بهره می برد، اما به هیچ وجه خطرناک نیست. این مدالیته، گرمای لطیفی را در طول بافت بدون هیچ گونه آسیبی پخش می‌کند.

 

آیا تکار درمان قطعی‌ و نها‌یی است؟

باید در نظر داشت که درمان هر شخص بسته به شرایط و بیماری اش متفاوت است. اثرات آنی و طولانی مدت تکار در بهبود بیماری ها توسط محققین مختلف بررسی‌ و از نظر علمی‌ کاملا کارآمد ارزیابی شده است. تکار در مواردی که پیشتر توضیح داده شد، اثرات فوق العاده ای دارد اما باید توجه داشت که نتایج درمان به شرایط بیمار و پیگیری درمان توسط او بستگی دارد.

 

چه افرادی می توانند از تکار بهره ببرند؟

بیشتر تحقیقات بر روی استفاده از تکار در اشخاص ورزشکار بوده اما اهمانطور که پیشتر در این مقاله توضیح داده شد از تکار در بسیاری از مشکلات عضلانی اسکلتی همانند کمردرد و گردن درد می توان استفاده کرد. برای مشاوره و انتخاب درمان مناسب می توانید با فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

 

چنانچه پرسش‌های دیگری دارید لطفا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.