استفاده از شاک ویو تراپی برای درمان التهاب و بزرگی غیرعفونی پروستات

استفاده از شاک ویو تراپی برای درمان التهاب و بزرگی غیرعفونی پروستات

التهاب پروستات یا پروستاتیت یکی از شایع‌ترین اختلالات مجاری ادراری است. مشکل اکثر بیماران نه بیماری‌های باکتریایی بلکه پروستاتیت مزمن و غیر باکتریایی است. پروستاتیت با علائمی که پروستات و نواحی اطراف پروینیوم، مقعد، رکتوم، بیضه‌ها و کشاله ران را درگیر می‌کند مشخص می‌شود. این وضعیت می‌تواند کیفیت زندگی افراد مبتلا را به شدت کاهش دهد. بیماران مبتلا به پروستاتیت مزمن اغلب تحت فشار روانی شدیدی نیز قرار دارند. خوشبختانه، در حال حاضر کارآیی روش شاک ویو تراپی (SWT) در درمان پروستاتیت غیر عفونی، اختلال نعوظ  و سندرم درد مزمن لگن، در اکثر موارد تقریبا ۱۰۰٪ کمک می‌کند تا فرد از شر بیماری خلاص شده و بعد از ۲-۳ جلسه مجددا به زندگی سالم خود برگردد.

پروستاتیت غیر باکتریایی

پروستاتیت غیر باکتریایی
التهاب پروستات غیر باکتریایی بیماری‌ای است که در آن درد مداومی در نواحی اطراف غده پروستات وجود دارد. این وضعیت گاهی به نام پروستاتیت مزمن یا سندرم درد مزمن لگنی نیز نامیده می‌شود. این بیماری اگر چه پروستاتیت ( التهاب پروستات) نامیده می‌شود، اما مشخص نیست که علت درد، پروستات باشد. غده پروستات، غده‌ای به شکل گردو است که زیر مثانه مردان پنهان شده است. علت دقیق این بیماری ناشناخته است، اما قدر مسلم از طریق عفونت باکتریایی ایجاد نمی‌شود. این بیماری در مردان مسن که پروستاتشان بزرگ شده شایعتر است. علائم معمول عبارتند از درد در ناحیه بین کیسه بیضه و مقعد، درد در هنگام انزال و گاهی اوقات وجود خون در ادرار یا اسپرم. درمان شامل استفاده از داروهایی برای کاهش درد، شل کردن عضلات غده پروستات و اغلب یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک است.

خطرات پروستاتیت

پروستات غده‌ای به شکل گردو است که زیر مثانه قرار گرفته و بخش اول مجرای ادراری (لوله‌ای که ادرار را از مثانه خارج می‌کند) را تشکیل می‌دهد. اگر چه این درد مداوم التهاب پروستات نامیده می‌شود، اما مشخص نیست که علت ان از پروستات باشد. در واقع علت دقیق درد ناشناخته است. در برخی موارد ممکن است بدون هیچ علت خاصی این ناحیه دچار التهاب شود، در موارد دیگر ممکن است درد از عضلات یا اعصاب این ناحیه ناشی شود. این مشکل در مردان مسنی که پروستاتشان بزرگ شده و مردانی که به بیماری‌های دیگری مانند فیبرومیالژیا و سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستند شایع‌تر است.

علائم التهاب پروستات

علائم التهاب پروستات
شایعترین علامت التهاب پروستات درد در ناحیه پرینیوم، یعنی ناحیه بین کیسه بیضه (کیسه عضلانی که بیضه‌ها را دربرگرفته) و مقعد است. ممکن است درد در ناحیه پایینی کمر نیز وجود داشته باشد. علائم دیگر شامل درد در هنگام انزال، و درد در هنگام دفع ادرار یا مدفوع می‌باشد. وجود خون در ادرار و یا مایع منی نیز ممکن است جزء نشانه‌ها باشد. در بعضی از مردان ممکن است مشکل تکرر ادرار پیش آمده و یا اینکه جریان ادرار ضعیف شود. اختلال نعوظ نیز گاهی اوقات از علائم این بیماری است. این علائم ممکن است با بد خلقی نیز همراه باشد.

تشخیص پروستاتیت

تشخیص پروستاتیت

تشخیص بیماری معمولا توسط یک پزشک با تجربه یا یک متخصص اورولوژی (متخصص مجاری ادراری) بر اساس علائم بیمار و معاینه پروستات انجام می‌شود. برای تشخیص پروستاتیت غیر باکتریایی، دیگر علل احتمالی علائم باید کنار گذاشته شوند. این کار ممکن است با آزمایش ادرار، آزمایش اسپرم و آزمایش خون انجام شود. در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد در ناحیه شکم سونوگرافی یا سی تی اسکن انجام شود.

درمان التهاب پروستات با شاک ویو

شاک ویو تراپی یک درمان مدرن و بسیار موثر در ارتوپدی و توانبخشی است. اصطلاح شاک ویو به ضربان پرفشار مکانیکی اشاره دارد که به صورت یک موج در بدن منشر می‌شود. در روش‌های مدرن درمان درد ، انرژی شاک ویو از منبع درد به نواحی دردناک بدن فرستاده شده، و در آن جا توانایی‌ شفابخشی خود را اعمال می‌کند. ساده ترین راه برای تصور انرژی که توسط یک ماشین شاک ویو ایجاد می‌شود این است که یک جکوزی را در نظر بگیرید ، در حالی که حباب‌ها خارج از بدن تولید می‌شوند، انرژی فواره‌ها روی یک منطقه مشخص متمرکز شده و شما می‌توانید تاثیر ان را زیر سطح پوست خود احساس کنید. هرچه قدرت ابی که از فواره‌ها خارج می‌شود بیشتر باشد ، تاثیر امواج عمیق‌تر خواهد بود. به همین شکل، هر چه فواره‌ها متمرکز باشند، تاثیر متمرکزتر خواهد بود. روش شاک ویوتراپی برون اندامی در اورتوپدی، نوعی شاک‌ویو‌تراپی است که برای ترمیم و بازسازی بافت‌های آسیب دیده طراحی شده است.
یک روش برای درمان التهاب پروستات غیر باکتریایی استفاده از شاک ویو است که در ادامه فواید این روش درمانی، نحوه انجام و نتایج آن آورده شده است.

فواید شاک ویو تراپی برای درمان التهاب پروستات

استفاده از شاک ویو نتایج خاصی برای بافت‌های بدن انسان که تحت تاثیر اموج صوتی قرار گرفته‌اند به بار آورده ، و به ویژه در موارد زیر موثر است:
• رفع رخداد رکودی حاصل از جوانه‌زنی از عروق خونی جدید (آنژیوژنز یا رگزایی یک نوآوری در علم پزشکی است!). SWT تنها شیوه‌ای است که باعث رشد مویرگ‌های جدیدی می‌شود که خون را به پروستات و آلت تناسلی و یا مناطقی که جراحات دردناکی دارد می‌رسانند و در نتیجه، به طور کلی جریان خون و لنف را بهبود بخشیده، تجمع اخلاط را در پروستات برطرف کرده و متابولیسم را بهبود می‌بخشد.
• برطرف کردن فیبروز. فیبروز (بیماری ورم انساج لیفی و تصلب بافت‌های همبند) عامل اصلی درد و پروسه رکود است. امواج صوتی می‌توانند فیبروز را برطرف کنند.
• رفع سنگ پروستات (التهاب پروستات همراه با سنگ) بدون جراحی. امواج صوتی، همانطور که می‌توانند سنگ کلیه را خرد کنند، قادرند رسوبات اهکی پروستات را نیز از بین ببرند. در طول درمان، سنگ‌ها حل شده و به طور طبیعی و بدون درد از بدن دفع می‌شوند.

نحوه انجام شاک ویو تراپی برای التهاب پروستات

نحوه انجام شاک ویو تراپی برای التهاب پروستات

شاک ویو تراپی یک روش درمانی غیر تهاجمی است. پیاده کردن آن ساده و آسان بوده و در ۳ مرحله انجام می‌شود:
• ابتدا ناحیه‌ای که باید تحت درمان قرار گیرد شناسایی می‌شود: ناحیه‌ای که باید تحت درمان قرار گیرد با کمک دست شناسایی و تعیین می‌شود تا درمان دقیقا در محلی که باید اعمال شود.
• سپس روی ان ناحیه ژل استعمال می‌کنند: مقدار مناسبی ژل روی ناحیه تحت درمان که در مرحله ۱ تعیین شد استعمال می‌شود. استفاده از ژل برای انتقال موثر و ارام امواج صوتی ضروری است.
• در نهایت درمان را شروع می‌کنند: اپلیکاتور شاک ویو با فشار اندکی روی ناحیه تحت درمان قرار گرفته و سپس دکمه شروع دستگاه فشار داده می‌شود.

نتایج شاک ویوتراپی برای درمان التهاب پروستات

بسیاری از بیماران از نتایج شاک‌ ویوتراپی در درمان پروستاتیت راضی هستند. روش SWT تاثیر خوبی در درمان بیماران مبتلا به پروستاتیت در تمام سنین دارد. حتی بیمارانی که مدتهاست مبتلا به پروستاتیت هستند نیز پس از دو یا سه بار درمان، در پایان دوره بهبود قابل ملاحظه‌ای داشته و علائم تقریبا به طور کامل برطرف شده‌اند. فرآیند بهبودی که به دلیل شاک ویو در بدن به جریان می‌افتد، حداقل برای ۶ ماه باقی خواهد ماند. این تاثیر طولانی مدت درمان است.

سوالات رایج

درمان التهاب پروستات با شاک ویو چند جلسه طول می‌کشد؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان بیماری‌ها به روش SWT، از ۴ تا ۷ جلسه (بسته به سن بیمار و شدت بیماری) متفاوت است، که هر جلسه بیش از ۱۵-۲۰ دقیقه طول نمی‌کشد. فاصله بین جلسات ۵ تا ۷ روز است. این روش بدون نفوذ به اندام‌های داخلی بیمار و آسیب رساندن به پوست انجام می‌شود.

آیا درمان التهاب پروستات با شاک ویو درد دارد؟

درد و ناراحتی ایجاد شده در طول درمان پروستاتیت با شاک ویو تراپی در اغلب موارد تقریبا بلافاصله از بین می‌رود چرا که در طول درمان گردش خون تا ۴۰ برابر بهبود پیدا می‌کند! پس از درمان، علائم پروستاتیت بیمار از بین رفته و بیمار می‌تواند به زندگی عادی خود باز گردد.

چه موقع نباید این درمان را انجام داد ؟

عوارض ناخواسته‌ای برای شاک ویو تراپی وجود دارد. افرادی که دچار ضعف توانایی‌های حسی (نوروپاتی) یا حساسیت شدید در ناحیه‌ای که قصد درمان آن را دارند هستند نباید این روش را به کار ببرند. از انجام شاک ویو تراپی روی زخم‌های باز نیز باید اجتناب شود. شاک ویو تراپی برای بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی یا تشنج نیز استفاده نمی‌شود. قبل از انجام این روش باید با پزشک خود مشورت کنید.

آیا من یک کاندیدای مناسبی برای شاک ویو تراپی هستم؟

قبل از شروع درمان، تمامی موارد زیر باید انجام شوند:

• بیماری برای شما تشخیص داده‌اند ‌ که ثابت شده با شاک ویو تراپی قابل درمان است.
• در صورت انجام این روش احتمال عوارض جانبی یا عوارض جانبی قابل توجه یا منع استعمالی برایتان وجود نداشته باشد.
• جراحی تنها گزینه جایگزین قابل قبول باشد.
• درمان‌های محافظه کارانه قبلی شکست خورده یا تاثیر نکرده باشند.
• بیمار کاملا شرایط درمان، هزینه‌ها و سایر عوامل درگیر در برنامه درمانی خود را پذیرفته باشد.

چه روش‌های دیگری برای درمان التهاب پروستات وجود دارد؟

دیگر روش‌های درمانی شامل استفاده از داروهایی برای کاهش درد، شل کردن عضلات غده پروستات و اغلب یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک است. بسیاری از مردم معتقدند که نشستن، علائم آن‌ها را تخفیف می‌دهد. تمرینات ملایمی که باعث ایجاد تنش در کف لگن نشود نیز ممکن است به کاهش علائم کمک کند. برخی افراد طب سوزنی را مفید می‎دانند. حمايت عاطفی و روانی نیز به بیماران برای مقابله با علائم بسیار مهم است. مشاوره نیز می‌تواند مفید باشد. جراحی برداشتن پروستات می‌تواند یکی از گزینه‌های درمانی برای مردان مسن‌تر باشد، اگر چه این جراحی ممکن است منجر به مشکلات اختلال نعوظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.