درمان با تخت ماساژ میگان در فیزیوتراپی

masaj

تخت ماساژ میگان در کشور کره اختراع شده و در آن ترکیبی از روش‌های ماساژ درمانی حرارتی، طب سوزنی، و تکنیک‌های درمان دستی برای درمان بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تخت عملکرد مکانیکی داشته و در آن از گوی‌های یشم سبز برای ایجاد گرما، کشش، فشار، و ماساژ از ناحیه سر تا انگشتان پا استفاده می‌شود.

تخت ماساژ میگان به صورت منحصر به فرد هزاران سال تجربه درمان در طب سنتی شرق را با پیشرفت‌های تکنولوژی در کشورهای غربی ادغام کرده تا به این ترتیب بتواند خدماتی را در حوزه ماساژ درمانی ارائه کند که تا کنون بی‌نظیر بوده است. به این ترتیب بیمار می‌تواند به سادگی بر روی تخت دراز کشیده و ریلکس نماید تا در ادامه با استفاده از اصول طب فشاری، طب سوزنی، سوزاندن عود، امواج ماورای بنفش و روش‌های درمان دستی، مشکلات بیمار برطرف شود. در حقیقت این روش یکی از تکنیک‌های مورد استفاده در فیزیوتراپی است که امکان استفاده از آن برای دستیابی به سطح زندگی سالم‌تر وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا جهت انجام ماساژ با شماره تلفن‌های ۰۲۱۷۷۱۶۱۶۵۱-۰۲۱۷۷۱۶۱۶۵۲با ما تماس حاصل فرمایید.

تخت ماساژ میگان چیست و عملکرد آن چگونه است؟


در تخت ماساژ میگان از سیستم ماساژ با انرژی گرمایی استفاده شده که ترکیبی از طب فشاری، طب سوزنی، گرما درمانی، درمان دستی، و ماساژ درمانی است. در این حالت از انرژی الکتریکی برای ایجاد گرما از طریق سنگ‌های یشم استفاده می‌شود. به این ترتیب امواج ماورای بنفش از این سنگ‌ها منتشر شده و به لایه‌های مختلف بدن نفوذ می‌کند. در نتیجه این شرایط فرآیند ماساژ می‌تواند بر سیستم عصبی ناخودآگاه بدن تاثیر گذاشته و توانایی گردش خون در ناحیه گردن، گلو، ستون فقرات، و پایین کمر را بهبود بخشد. به این ترتیب گلوله‌های یشم به صورت مداوم عضلات زردپی را در طول ران‌ها ماساژ داده و فرآیند چرخش خون در ناحیه پایین‌تنه را بهبود می‌بخشد. علاوه بر این تخت میگان دارای ۱۵ دسته ماساژ است که می‌تواند عملکرد ماساژ را در سطح خود برای ناحیه شکم و لگن شبیه‌سازی کرده و باعث افزایش جریان خون در این نواحی خاص از بدن شود.

مزیت‌ها


masaj1

مزایای حاصل از استفاده تخت ماساژ میگان شامل موارد زیر هستند:

  • کاهش وزن
  • کاهش درد مزمن
  • کاهش فشار خون
  • خواب بهتر
  • کاهش مشکلات گوارشی
  • کاهش سطح استرس
  • بهبود فرآیند چرخش خون
  • سم‌زدایی از بدن
  • بهبود عملکرد سیستم لنفاوی
  • کاهش سطح اسید لاکتیک بدن

ماساژ لنفاوی

یکی از اهداف اصلی مربوط به استفاده از این تخت‌ها تحریک فعالیت غدد لنفاوی است. در حقیقت غدد لنفاوی یکی از اجزای سیستم ایمنی است که باعث تولید سلول‌های خاص به نام لنفوسیت‌ها می‌شود و این سلول‌ها می‌توانند از بدن در برابر عوامل خارجی محافظت کنند. در حقیقت ماساژ غدد لنفاوی می‌تواند عملکرد بهتر این سیستم را تحریک نماید. علاوه بر این تخت میگان قابلیت بهبود عملکرد غدد لنفاوی را داشته و در عمل یک ابزار ماساژ ترمومکانیکی (TMDs) است. هنگامی که از این روش دو بار در طول یک هفته استفاده شود، بیمار می‌تواند بهبود موثر در عملکرد سیستم ایمنی بدن خود را به‌طور مشخص مشاهده نماید. بعضی از مطالعات انجام شده در این حوزه نشان دهنده احتمال سودمندی این روش برای بیماران مبتلا به عفونت ویروسی ایدز است.

مزایای درمان دستی

تخت ماساژ میگان به نحوی طراحی شده که عملکرد بلند کردن، اصلاح کردن، و ایجاد هماهنگی در بین اعضای بدن را مشابه روش‌های درمان دستی امکان‌پذیر می‌نماید. با وجودی که تاکنون مطالعات کلینیکی برای تایید این ادعا وجود ندارد، امروزه از تخت میگان توسط بسیاری از متخصصان درمان دستی در کشورهای مختلف برای رفع مشکلات افراد بیمار استفاده می‌شود. در حقیقت این تخت نقش موثر به عنوان یک ابزار ایجاد کشش مکانیکی، تقویت و ایجاد انعطاف‌پذیری در عضلات و بخش‌های مختلف ستون فقرات دارد.

مزایای طب سوزنی

گرمای ماورای بنفش از سنگ‌های یشم منتشر شده و این کار به نحوی انجام می‌گیرد که از این فرآیند برای حرکت دادن، فشار دادن، چرخش و ماساژ بدن استفاده شود. مخترعان این نوع تخت از تکنیک‌های درمان کشورهای شرق آسیا همچون طب فشار و طب سوزنی استفاده کرده و از این طریق برنامه‌های مناسب برای هدف گرفتن نواحی خاص بدن ایجاد کرده‌اند. مطابق روش‌های درمان قدیمی در چین، طب سوزنی برای ایجاد هماهنگی و تعادل در سطح انرژی بدن یا انرژی چی (qi) استفاده شده و به این ترتیب به ایجاد تعادل در بین اعضای بدن کمک می‌کند. غلتک‌های طراحی شده در این تخت باعث می‌شود فشار مناسب به نقاط حساس در ناحیه سر، گردن، شانه‌ها، کمر و پاها وارد شده و به این ترتیب گرفتگی ایجاد شده در عضلات برطرف شده و درد بیمار کاهش می‌یابد.

سوالات متداول


چه لباسی لازم است در طول این درمان پوشیده شود؟

در طول مدت این درمان بیمار می‌تواند از کلیه لباس‌های دلخواه خود استفاده کند و به این ترتیب نیازی به پوشیدن لباس خاص برای این درمان نیست. همچنین احتمالاً احساس بیمار در صورت پوشیدن جوراب در طول درمان بهتر خواهد بود.

آیا نیازی به ملاقات با پزشک قبل از این درمان وجود دارد؟

خیر، اما لازم است راهنمایی‌های مختصر در این رابطه به بیمار در یک جلسه مشاوره ارائه شود.

آیا برای درمان لازم است وسایل خاص همراه بیمار باشد؟

بله! لطفاً یک حوله بزرگ یا حوله شنا برای جلسه درمان به همراه داشته باشید. در حقیقت همراه داشتن حوله برای حفظ سلامت فرد لازم و ضروری است.

آیا پزشک می‌تواند برای بیمار استفاده از تخت ماساژ میگان را تجویز کند؟

بله! تخت ماساژ میگان یک تخت فیزیوتراپی چند منظوره است که به عنوان یک ابزار درمانی می‌تواند برای رفع مشکلات مختلف مورد استفاده قرار گیرد. برخی از شرایطی که با استفاده از این نوع تخت قابل درمان است عبارت از فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا، درد مزمن ناشی از آرتروز، فیبرومیالژیا، التهاب غلاف کف پا، سیاتیک، سندرم روده تحریک‌پذیر، نوروپاتی محیطی، سردرد میگرنی، عفونت مزمن سینوس، و سایر مشکلات مانند آن است.

آیا می‌توان از تخت ماساژ میگان بیش از یک بار در روز استفاده کرد؟

بله! تا زمانی که بین جلسات درمان با این تخت حداقل چهار ساعت فاصله وجود داشته باشد، از این روش می‌توان بیش از یک بار در روز استفاده نمود. اکثر افراد احساس می‌کنند از تخت ماساژ میگان می‌بایست حداقل دو بار در روز برای دستیابی به حداکثر نتایج ممکن استفاده شود.

آیا استفاده از این تخت ماساژ برای همه افراد مناسب است؟

خیر، برخی افراد نمی‌توانند به خاطر شرایط خاص خود یا شرایطی که می‌بایست مورد تایید پزشک قرار گیرد، از تخت میگان استفاده کنند. همچنین معمولاً امکان استفاده از این درمان برای خانم‌های باردار وجود ندارد. علاوه بر این، افرادی که از دستگاه‌های تنظیم کننده ضربان قلب یا سایر ابزارهای مانند آن استفاده می‌کنند، دچار پوکی استخوان شدید هستند، یا عمل جراحی در ۶ ماه گذشته انجام داده‌اند، لازم است قبل از این درمان با پزشک خود مشورت نمایند.

طیف مادون قرمز چیست؟

مادون قرمز بخشی از طیف طبیعی نور است. در حقیقت بدن انسان در طول روز به صورت طبیعی به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید با پرتوی مادون قرمز تماس پیدا می‌کنند. در حقیقت طیف مادون قرمز بخشی از نور است که باعث ایجاد احساس گرما برای فرد می‌شود. به این ترتیب قرار گرفتن در معرض این طیف از پرتو نور در واقع می‌تواند به تسریع فرآیند بهبود بدن کمک کند.

یون منفی چیست و چرا برای بدن مفید است؟

یون‌های منفی ذرات باردار هوا است که بدن آن‌ها را تنفس می‌کند! در حقیقت هوای تازه و تمیز دارای بار منفی می‌باشد. به همین دلیل در هنگام رفتن به تعطیلات برون شهری همچون کوه، ساحل، آبشار، پارک ملی، و سایر موارد مانند آن بدن در معرض این یون‌ها قرار می‌گیرد. در حقیقت قرار گرفتن در معرض این مولکول‌ها می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی و سیستم تنفسی بدن کمک کند.

آیا تشک گرمایشی تخت میگان فقط یک تشک گرمایشی بزرگ است؟

خیر! تشک مورد استفاده در تخت میگان دارای پرتوی فرابنفش است و در عمل می‌تواند از ۱ تا ۱٫۵ اینچ به بافت داخل بدن نفوذ کرده و باعث افزایش چرخش خون، کاهش التهاب، و نیز تسکین جراحت و ناراحتی در عضلات و بافت‌ها شود. این شرایط در حالی است که تشک‌های گرمایشی معمول فقط سطح پوست را گرم می‌کنند! تشک گرمایشی تخت میگان همچنین می‌تواند هوا را یونیزه کرده و طول موج‌های الکترومگنتیک مضر موجود در آن را مسدود نماید. به این ترتیب فرد می‌تواند برای چند ساعت بدون وارد شدن آسیب از این تشک‌ها استفاده کند.

آیا تخت ماساژ میگان برای خوابیدن در طول شب مناسب است؟

بله! تخت ماساژ میگان امواج الکترومگنتیک مضر را مسدود کرده و برای خواب شبانه ایمن و بی‌خطر است.

حداقل سن برای استفاده از تخت ماساژ میگان چقدر است؟

مشتریان در این مرکز می‌بایست حداقل ۱۶ ساله باشند. همچنین برای افراد زیر ۱۸ سال نیاز به رضایت‌نامه والدین وجود دارد. به هر حال می‌توان گفت محدودیت سنی برای استفاده از این درمان وجود ندارد