کشش ستون فقرات (تراکشن ستون فقرات ) و رفع فشار (دکمپرشن) دو مفهوم اصلی در درمان‌های کایروپراکتیک هستند که هر دو برای درمان مشکلات کمر و گردن به کار ‌می‌روند. هدف از انجام این درمان‌ها، تسکین درد با کم کردن فشار است. رفع فشار نیز نوعی تراکشن است. رفع فشار در ستون فقرات یک روش غیر جراحی و غیر کایروپراکتیک برای تسکین درد کمر و دیگر مشکلات ناشی از آسیب دیسک‌های بین مهره‌ای است.

درکلینیک الفااز انواع تکنیک‌های تراکشن (دستی و مکانیکی) و کشش ستون فقرات برای درمان کمردرد، درد پایین کمر، گردن درد و دیسک گردن و دیسک کمر، آرتروز زانو، آرتروز آرنج، آرتروز لگن و سیاتیک کمر استفاده می‌کنند. ترکشن و کشش ستون فقرات با کاهش فشار بین مهره‌ای و بین مفصلی، فشار وارده بر عصب‌های عبوری از آن مهره یا مفصل را کاهش داده و باعث بازگشت سریع به حالت بدون درد و نرمال می‌گردند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از اینکه آیا این تکنیک مناسب وضعیت شما می‌باشد، می‌توانید از طریق شماره ۰۲۱۷۷۱۶۱۶۵۱ برای مشاوره با متخصصین ما تماس حاصل فرمایید

تراکشن چیست؟


1
ترکشن یکی از تکنیک‌های ویژه‌ی ماساژ است که به کشش ستون فقرات کمک ‌می‌کند و فشار وارد شده بر روی دیسک‌ها و شاخه‌های عصبی را کاهش ‌می‌دهد. در این روش سعی ‌می‌شود که انحرافات یا نیمه دررفتگی‌های موجود در ستون فقرات با ایجاد کشش باز شوند و به‌آرامی به راستای صحیح خود بازگردند و جااندازی شوند. معمولاً در این روش، بیماران بر روی تختی با فوم‌های غلتکی ‌می‌خوابند و در حالی که ستون فقرات در حال کشیده شدن است، روی این غلتک‌ها حرکت ‌می‌کنند و عضلات کمر آن‌ها ماساژ داده ‌می‌شود.

تراکشن چگونه عمل می‌کند؟

2

انجام تراکشن در حدود ۱۵ دقیقه زمان ‌می‌برد و معمولاً باعث تسکین درد فوری بیمار ‌می‌شود. با کمک این روش ‌می‌توان  گیرافتادگی عصب‌ها، گرفتگی عضلات کمر و گردن و سردرد را درمان نمود. در روش تراکشن، گردن یا ناحیه پایین کمر کشیده ‌می‌شوند تا فشار از روی عصب‌ها و عضلات برداشته شود.

کشش چندبعدی ستون فقرات چیست؟


روش رفع فشار (دکمپرشن) یک تکنولوژی غیرجراحی نوین است که از یک سیستم تراکشن کامپیوتری پیشرفته بهره ‌می‌برد. در تحقیقات بالینی ثابت شده است که این سیستم در درمان درد گردن، درد کمر، درد بازو و ران‌ها که ناشی از بیماری‌های دیسک ستون فقرات و آرتروز است، بسیار مؤثر ‌می‌باشد.

کشش چند بعدی ستون فقرات چگونه عمل می‌کند؟

دکمپرشن ستونفقرات موجب فشاری معکوس یا منفی بر دیسک‌های بین مهره ای ‌می‌شود. این فشار با کشش آرام و ملایم ستون فقرات ایجاد ‌می‌شود و در تیجه فشار از روی دیسک‌ها و شاخه‌های عصبی برداشته ‌می‌شود. انجام این کار موجب افزایش رسیدن مواد مغذی به دیسک ‌می‌شود و در نتیجه توانایی بدن برای ترمیم خود بیشتر ‌می‌شود و در بسیاری از مواردسایز دیسک و میزان بیرون زدگی و برآمدگی آن کاهش پیدا ‌می‌کند.

چه مشکلات و شرایطی با تراکشن و کشش چند بعدی ستون فقرات قابل درمان هستند؟


سازمان غذا و داروی آمریکا، روش تراکشن را درمانی برای مشکلات زیر معرفی کرده است:

 • بیرون زدگی دیسک
 • برآمدگی و فتق دیسک
 • بیماری فرسایشی دیسک‌ها
 • گیرافتادگی عصب
 • بیماری‌های مفاصل فاست
 • گیرافتادگی شاخه‌های عصبی در ستون فقرات
 • سیاتیک
 • بیماری فرسایشی مفاصل (آرتروز زانو، آرتروز لگن، آرتروز آرنج)
 • درد بازو
 • درد پا
 • کم تحرکی
 • آسیب‌های حاد و آسیب مزمن ناشی از فشار‌های مکرر و مداوم
 • عارضه سر و گردن به جلو

انواع تکنیکهای تراکشن


تراکشن به روش کایروپراکتیک دارای دو نوع اصلی است: تراکشن دستی و تراکشن مکانیکی.  نوع تراکشنی که پزشک شما برایتان انتخاب ‌می‌کند باتوجه به شرایط و نیازمندی‌های خاص شما متفاوت است. انواع تراکشن عبارتند از:

 • تراکشن مکانیکی: در این روش از قرقره‌هایی که با نیروی موتور کار ‌می‌کنند و میزان کشش آن‌ها قابل تنظیم است، برای کشش دادن بیمار استفاده ‌می‌شود.
 • تراکشن دستی: ممکن است پزشک از دستان خود و یا یک دستگاه تراکشن دستی برای کشش ستون فقرات استفاده کند. دستگاه تراکشن دستی ممکن است همراه با اشتفاده از وزنه باشد یا نباشد.
 • تراکشن ضدگرانشی: در این روش از یک میز وارونه استفاده ‌می‌شود که موجب ‌می‌شود وزن بدن خود بیمار، کششی به سمت پایین به ستون فقرات وارد کند.

نحوه اجرای درمان تراکشن و کشش ستون فقرات


رفع فشار در ستون فقرات (دکمپرشن) روشی غیرتهاجمی است که موجب رفع فشار از روی دیسک‌های بین مهره ای ‌می‌شود. در ابتدا شما روی میز مخصوص دکمپرشن قرار ‌می‌گیرید و کاملا به میز بسته ‌می‌شوید و بنابراین با حرکت کردن قسمت‌های مختلف میز فشار کششی معکوس به ناحیه مورد نظر از ستون فقرات وارد ‌می‌شود. یک سیستم کامپیوتری، میزان فشار معکوسی که به ستون فقرات وارد ‌می‌شود را کنترل ‌می‌کند. این روش موجب کشیده شدن ستون فقرات و جدا کردن مهره‌ها از هم ‌می‌شود و حالت مکش خفیفی بین مهره‌ها ایجاد ‌می‌کند که این مکش باعث ‌می‌شود دیسک به حالت اولیه خود بازگردد و همچنین مواد مغذی لازم با سرعت بیشتری به دیسک برسند و روند ریکاوری سریع‌تر شود.

هزینه درمان تراکشن و کشش ستون فقرات


هزینه‌ی درمان در بیماران مختلف متفاوت است و به شدت مشکل بیمار و میزان مراقبت‌های مورد نیاز برای او بستگی دارد. اغلب بیمه‌ها روش هزینه‌ی  تراکشن را پوشش ‌می‌دهند. همکاران ما قبل از شروع درمان تمامی هزینه‌های لازم و وضعیت پوشش بیمه را با شما در میان ‌می‌گذارند.

موارد عدم استفاده تراکشن و کشش ستون فقرات


شما ‌می‌توانید از پزشک خود سوال کنید که کاندید مناسبی برای انجام تراکشن و کشش ستون فقرات هستید یا خیر. افردی که شرایط زیر را دارند نباید این درمان را دریافت کنند:

 • شکستگی
 • تومور
 • آنوریسم آئورت شکمی
 • پوکی استخوان پیشرفته
 • داشتن ایمپلنت فلزی در ستون فقرات
 • بارداری

سوالات رایج


آیا درمان ترکشن و کشش ستون فقرات درد دارد؟

تراکشن و کسس ستون فقرات یکی از ملایم‌ترین و آرام‌ترین روش‌های درمانی است. بیماران کشش خفیفی را در حین درمان حس ‌می‌کنند. بیماران در حین درمان بر روی یک تخت دراز کشیده اند و توسط یک سیستم پشتیبان به تخت بسته شده اند تا به قسمت‌های مورد نظر از ستون فقرات ان‌ها کشش اعمال شود.

درمان ترکشن و کشش ستون فقرات درد چه مدت طول ‌می‌کشد؟

بیماران معمولا ۲۰ تا ۲۴ جلسه‌ی درمانی را پشت سر ‌می‌گذارند. هر جلسه‌ی درمانی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول ‌می‌کشد. شرایط هر بیمار کاملا متفاوت است و لازم است که هر مورد توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد. روش تراکشن به عنوان درمان مکمل، همراه با درمان دستی و جااندازی ستون فقرات و ورزش درمانی برای بهبود عملکرد بیومکانیکال و ثبات ستون فقرات انجام ‌می‌شود.

آیا درمان ترکشن و کشش ستون فقرات در کاهش درد موثر است؟

شرایط هر بیمار کاملا متفاوت است و هیچ پزشکی نمی تواند موفقیت درمان را صد در صد تضمین کند، اما نتایج بالینی به دست آمده با این نوع از تراکشن تا کنون نشان داده اند که این روش در ۸۶ درصد از بیماران موثر و نتیجه بخش بوده است.

آیا نتیجه درمان با ترکشن و کشش ستون فقرات درد دائمی است؟

هرچند نمی‌توان آینده را پیش‌بینی کرد اما تجربه نشان داده است که اغلب بیماران بعد از تکمیل دوره‌ی درمانی خود، برای مدت طولانی دردشان تسکین پیدا ‌می‌کند و ‌می‌توانند به نحو مؤثرتری درد خود را کنترل کنند.  انجام ورزش در خانه به صورت منظم و مراجعه‌ی دوره‌ای و منظم به کلینیک برای پیگیری برنامه‌ی درمانی، به شما کمک ‌می‌کند که سلامت ستون فقرات خود را حفظ کنید و احتمال بروز مجدد مشکلات ستون فقرات را کاهش دهید. مانند هر برنامه‌ی توان‌بخشی دیگر، پایبندی شما به انجام تمرینات تجویزشده در خانه و اصلاح فعالیت‌های روزمره، نقش کلیدی در موفقیت درمان و دستیابی به نتایج بلندمدت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.