اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون فقرات یکی از ناهنجاری های شایع ستون فقرات است که با انحراف غیرطبیعی ستون فقرات مشخص می شود.

ستون فقرات مبتلایان به ناهنجاری دارای انحنای غیر طبیعی بوده و انحنای جانبی به سمت راست یا چپ دارد.

ستون فقرات در حالت طبیعی در جهت جلویی و پشتی دارای انحنای طبیعی است اما انحنای طرفی ستون فقرات یک وضعیت غیر طبیعی است که در مبتلایان به اسکولیوز دیده می شود.

این اختلال شایع ستون فقرات سبب خم شدن و چرخش مهره ها به طرفین می شود.

اسکولیوز در دو نوع مادرزادی و اکتسابی رخ می دهد در نوع مادرزادی ستون فقرات بطور مادرزادی دچار انحراف است و در نوع اکتسابی برخی بیماری ها مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی منجر به بروز ناهنجاری شده اند.

در صورتی که این بیماری به دلایل مادرزادی در هنگام تولد وجود داشته باشد اسکولیوز مادرزادی نامیده می شود که نیازمند درمان با فیزیوتراپی اسکولیوز است.

قرار گرفتن بدن در حالت مایل و غیر مستقیم و دردهای عضلانی بخصوص کمردرد از مهم ترین عوارض این اختلال هستند که در اغلب مبتلایان دیده می شوند.

پزشک برای تشخیص دقیق این ناهنجاری و همچنین شدت آن علاوه بر معاینه فیزیکی از روش های تصویربرداری با اشعه ایکس و یا اسکن ام آر آی استفاده می کند.

اوایل دوره ی نوجوانی، به خصوص در سنین ۱۰ تا ۱۴ سال مناسب ترین زمان برای معاینه ستون فقرات از نظر انحراف ستون فقرات است چراکه در صورتی که اسکولیوز در زمان جوانی درمان نشود، می تواند در بزرگسالی پیشرفت کند.

دلایل و عوامل خطر

  • ناهنجاری های مادرزادی مانند بدشکلی استخوان ها
  • دیستروفی عضلانی
  • نرمی استخوان
  • برخی بیماری های عصبی _ عضلانی مانند فلج مغزی
  • مبلومننگوسل 
  • شکستگی ها و دررفتگی های مفاصل ستون فقرات
  • عادات حرکتی نادرست مانند قوز کردن حین نشستن و راه رفتن و …

درمان اسکولیوز

در صورتی که اسکولیوز در زمان مناسب و قبل از تکمیل رشد استخوانی در کودک تشخیص داده شود با درمان های غیرتهاجمی قابل درمان است.

فیزیوتراپی و انجام تمرینات ورزشی و حرکات اصلاحی بهترین راهکار در درمان اسکولیوز و عوارض ناشی از آن است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی آلفا در شرق تهران ( فیزیوتراپی در نارمک ) می توانید از آن بهره مند شوید.

فیزیوتراپی در موارد خفیف و متوسط این ناهنجاری موثر واقع شده و نیاز به انجام عمل جراحی را تا حد زیادی کاهش می دهد و انجام جراحی تنها در موارد حاد و پیشرفته بیماری که عوارض ظاهری و همچنین جسمانی زیادی برای فرد ایجاد شده انجام می گیرد و پس از آن پروسه توانبخشی با فیزیوتراپی آغاز خواهد شد.

فیزیوتراپیست با ارزیابی دقیق شرایط بیمار و شدت ناهنجاری ستون فقرات برنامه تمریتی ویژه ای را تنظیم و به وی آموزش می دهد.

تمرینات فیزیوتراپی با هدف بهبود و افزایش قدرت و کنترل پاسچرال عضلات تنه و افزایش تحرک در ساختارهای سفت شده انجام می گیرد.

با صلاجدید پزشک و فیزیوتراپیست نیز استفاده از بریس های مخصوص اسکولیوز نیز می تواند به اصلاح ستون فقرات در وضعیت صحیح خود کمک کند، استفاده از بریس های مخصوص برای جلوگیری از پیشرفت انحنا و اصلاح دائمی و ایجاد ثبات در انحنا موثر است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی کمر – فیزیوتراپی در نارمک – فیزیوتراپی در تهران نو – فیزیوتراپی در نیروهوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.